piątek, 17 maja 2013

Miejski Stadion Klubu Sportowego Legia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Stadion Legii - zdjęcie z lotu ptaka
 
Nowy stadion Legii powstał w miejsce starego, który służył klubowi od 1930 roku. Obiekt budowany był w systemie 3+1, tzn. najpierw wybudowane zostały trzy trybuny, a dopiero po ich wykończeniu i oddaniu do użytku rozpoczęto budowę czwartej, ostatniej. Dzięki temu w czasie prac budowlanych na stadionie cały czas możliwe było rozgrywanie spotkań, choć z oczywistych względów, przy mniejszej niż zwykle widowni.

Po całkowitej przebudowie Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (właściwie trzy gotowe trybuny) oficjalnie otwarto 7 sierpnia 2010 roku, a główną atrakcją towarzyszącą ceremonii był mecz Legii z Arsenalem Londyn.
Obiekt został w pełni przekazany do użytku 11 maja 2011 roku wraz z końcem prac na Trybunie Zachodniej, gdzie zlokalizowane są m.in.: strefa dla mediów, loże VIP oraz zaplecze sportowe. Pierwszym meczem, ktory odbył się na w całości gotowym stadionie było rozegrane 21 maja 2011 roku spotkanie z Wisłą Kraków.
Stadion Legii jest w pełni przystosowany do rozgrywania meczów ligowych, jak i międzynarodowych. Istnieje również możliwość organizowania na jego terenie innych wydarzeń – na przykład koncertów, czy konferencji. Obiekt jest całkowicie zadaszony, a jego trybuny są dwupoziomowe. Ponadto jest wyposażony w profesjonalne zaplecze dla zawodników i sztabu szkoleniowego (w tym boczne boiska treningowe – jedno ze sztuczną i jedno z naturalną nawierzchnią), a także nowoczesne zaplecze dla dziennikarzy oraz studio telewizyjne.
Właścicielem stadionu jest Miasto Stołeczne Warszawa, od którego Legia Warszawa dzierżawi obiekt. W 2011 roku, na podstawie umowy pomiędzy klubem a PepsiCo Inc., stadion otrzymał marketingową nazwę „Pepsi Arena”. Z kolei pełna, formalna nazwa obiektu to „Miejski Stadion Klubu Sportowego Legia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Specyfikacja obiektu

Stadion Legii to jedna z najnowocześniejszych aren sportowych w kraju. Obiekt posiada specjalne oświetlenie (osobne dla promenady, trybun i płyty boiska oraz możliwość oświetlenia iluminacyjnego), a także oświetlenie płyty boiska. Istnieje również możliwość podświetlenia obiektu na dowolny kolor. W narożnikach północno-zachodnim i południowo-wschodnim zamontowane są też dwa telebimy o wymiarach 9,4x5,4 metra.

Często podkreślaną zaletą obiektu jest bezpieczeństwo – stadion wyposażony jest w system monitoringu wizyjnego i fonicznego. Ponadto, jako jeden z pierwszych na świecie, posiada bramki wejściowe z czytnikiem typu Vario Gate.

Do dyspozycji kibiców jest 20 kiosków gastronomicznych na terenie całego stadionu, a także Sports Bar&Restaurant (wejście od ul. Łazienkowskiej), w którym można oglądać transmisje sportowych zmagań. Tuż obok Sportsbaru zlokalizowany jest też Sklep Kibica, gdzie można zaopatrzyć się nie tylko w meczową koszulkę czy szalik, ale również w inne gadżety związane z klubem.

Na terenie stadionu działa muzeum, a także znajdują się miejsca pamięci, poświęcone osobom związanym z Legią (patrz: Miejsca pamięci).

Trybuny

Pojemność stadionu Legii wynosi dokładnie 31 006 miejsc.


Trybuna Północna („Żyleta”) mieści dokładnie 8209 widzów. Jest to sektor najzagorzalszych kibiców Legii. To tutaj bije kibicowskie serce stadionu i to stąd gniazdowy kieruje dopingiem. Na tym sektorze panują nieco inne reguły niż na pozostałych trybunach (patrz: Regulamin "Żylety"). „Żyleta” położona jest od strony ulicy Łazienkowskiej. Przy wejściu na tę trybunę (od ulicy Czerniakowskiej) stoi pomnik legendy klubu – Kazimierza Deyny, który odsłonięto 6 czerwca 2012 roku.
 

Trybuna Zachodnia to dawna „Kryta”. Po przebudowie stadionu ze starej trybuny została jedynie część zabytkowej fasady. Na Trybunie Zachodniej znajduje się 6078 miejsc, w tym klub biznesowy - Silver i Gold Club dla blisko 1200 gości VIP oraz 40 ekskluzywnych lóż (wraz z całym zapleczem). Na „Zachodniej” znajduje się również trybuna prasowa, a pod nią mieszczą się szatnie, baza sportowa klubu i zaplecze konferencyjno-medialne. Trybuna Zachodnia położona jest od ulicy Myśliwieckiej.
     


Trybuna Południowa łącznie może pomieścić 7660 osób. To na tej trybunie zlokalizowany jest sektor rodzinny na 2388 miejsc oraz sektor gości, gdziemaksymalnie dostępne jest 1916 miejsc (zgoda na przyjęcie 1548 osób). Ceny na Trybunie Południowej, poza sektorem rodzinnym, są zbliżone do tych na „Żylecie” (czyli najniższych na stadionie). Za Trybuną Południową przepływa Kanałek Piaseczyński.
 

Na Trybunie Wschodniej spotkania oglądać może w sumie 9059 osób. To tutaj mieściła się dawna, legendarna „Żyleta”, którą po przebudowie stadionu przeniesiono za północną bramkę. Na Trybunie Wschodniej część krzesełek układa się w duży napis „LEGIA”. Trybuna Wschodnia położona jest od strony ulicy Czerniakowskiej.
Stadion Legii przystosowany jest do przyjmowania kibiców niepełnosprawnych. Dla nich oraz dla ich opiekunów przeznaczono w sumie 174 miejsca. Na trybunach Wschodniej i Południowej znajduje się łącznie 120 miejsc: 60 dla osób niepełnosprawnych oraz 60 dla ich opiekunów, na Trybunie Północnej 30 miejsc (po 15 dla osób niepełnosprawnych i dla opiekunów), a w sektorze biznes przewidziano po 6 miejsc. Do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowany jest również sektor gości, gdzie znajduje się po 6 miejsc dla niepełnosprawnych i dla opiekunów.
UWAGA! Żeby wejść na mecz rozgrywany na Pepsi Arenie wymagana jest Karta Kibica, którą można wyrobić w Punkcie Obsługi przy ul. Łazienkowskiej.

Lokalizacja stadionu

Obiekt mieści się przy ul. Łazienkowskiej 3, na terenie pomiędzy ulicami Czerniakowską, Łazienkowską, Kusocińskiego i Myśliwiecką. Odległość od ścisłego centrum miasta wynosi około 3 kilometrów. Mniej więcej taka sama odległość dzieli stadion Legii od Stadionu Narodowego - jednej z głównych aren sportowych w kraju. Przy Łazienkowskiej mieści się również Torwar – hala sportowo – widowiskowa oraz Torwar II, gdzie swe spotkania rozgrywa legijna sekcja hokeja na lodzie.

Warto też wspomnieć, że w pobliżu przepływa „królowa polskich rzek”, Wisła, a tuż przy stadionie położony jest Kanałek Piaseczyński, wokół którego zgodnie z panującym zwyczajem legioniści odbywają rozgrzewkę przed pierwszym treningiem w roku.

Dojazd

Na stadion można dojechać na kilka sposobów:
  • Najwygodniej (zwłaszcza w dniu meczu) dojechać metrem do stacji Politechnika, przesiąść się w któryś z autobusów jadących Mostem Łazienkowskim i wysiąść na przystanku Rozbrat lub Torwar
  • Autobusem z Centrum, m.in. spod hotelu Novotel i również wysiąść na przystanku Rozbrat lub Torwar
     
Aktualny rozkład jazdy autobusów oraz informacje o zmianach i utrudnieniach można znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl. Raczej odradzamy dojazd własnym samochodem, ponieważ w dniu meczu trudno o miejsce parkingowe w pobliżu stadionu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz